Konuşan Mutfak

Gönlü Ferah Tatlısı

Malzemeler:
1lt süt 6 kaşık şeker 2 kaşık un 2 kaşık buğday nişastası 1 paket kremşanti 2 şu bardağı vişne suyu ( İstediğiniz meyvesuyunu kullanabilirsiniz.) 1 paket etimek Üzerine Hindistan cevizi Arasına ve üzerine kullanılan meyve suyunun meyvesi (istenilirse) 
Hazırlanışı : Etimekleri borcama diziyoruz. Üzerine meyvesuyunu döküyoruz. En son meyveleri gelişi güzel diziyoruz. Muhallebiyi yapacağımızı tencereye unu , nişastayı ve şekeri koyup karışıyoruz. Üzerine sütü ekleyip orta ateşte kaynayana kadar pişiriyoruz. Soğuması için çırpıyoruz. Soğuyan muhallabiye toz kramşantiyi ilave edip 10 dk daha çırpıyoruz. Sonra etimeklerin üzerine muhallebiyi döküp hindistan cevizi serpip soğuk servis yapıyoruz. Afiyet olsun

İncir Uyutması

Malzemeler:

2.5 su bardağı süt,7 adet kuru incir,üzerini süslemek için ceviz,antep fıstığı,kuru incir dilimleri.Hazırlanışı:İncirleri 5dk ıslatıp yumuşattıktan sonra ince ince dilimliyoruz.Daha sonra sütü yoğurt mayalama sıcaklığına getirip incirleri içine atıp blenderdan geçiriyoruz.Kaselere pay edip üzerini streç ile kapatıp bez ile örtüyoruz.3 saat mayaladıktan sonra buzdolabında iyice soğutup dilediğimiz gibi süsleyip servis yapıyoruz.Not:Yoğurt mayalama sıcaklığı serçe parmağınızı süte batırıp10 sanye sayıyoruz.Eğer dayanırsa kıvamıdır.Afiyet Olsun.

Sayfa içinde Sayfa

DHTML ÖRNEĞİ